Skąd fajerwerki biorą swój kolor?

pokazy pirotechniczne dla firm, kolory fajerwerków

Czy oglądając pokaz pirotechniczny, zastanawiałeś się kiedyś, skąd fajerwerki biorą swoje ładne, żywe kolory? Fajerwerki przeszły długą drogę, odkąd zostały wynalezione ponad 2000 lat temu i dziś występują w wielu odmianach i typach, jednak co stoi za kolorem ich eksplozji?

W jaki sposób profesjonalne fajerwerki tworzą kolorowe eksplozje?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, w średniowieczu fajerwerki występowały jedynie w dwóch kolorach: białym i ognistym pomarańczowym. Dziś pokazy fajerwerków rozświetlają niebo różnymi odcieniami czerwonego, żółtego, zielonego, niebieskiego lub fioletowego światła. Wszystkie te piękne kolory stworzone są przez spalające się różne sole metali. Pod wpływem ciepła zostają one wzbudzone, a następnie oddają one dostarczoną im energię w postaci emitowanego kolorowego światła – a mówiąc prostszym językiem: różne metale dodawane do fajerwerków spalają się na różny kolor.

Dzięki znajomości tego zjawiska możliwe jest konstruowanie fajerwerków w różnych kolorach, a łączenie różnych soli metalowych umożliwia uzyskanie kolorów pośrednich.

Jak producent fajerwerków uzyskuje dany kolor?

Poprzez dodanie i mieszanie soli metali oraz związków metali w odpowiednich proporcjach, producent fajerwerków może kontrolować kolorystykę i jaskrawość kolorów fajerwerków. Przyjrzyjmy się jakie metale nadają fajerwerkom kolor:

  • Kolor czerwony – Stront

  • Kolor zielony – Bar

  • Kolor żółty – Sód

  • Kolor Niebieski – Miedź /Chlorek Miedzi

  • Kolor Srebrny – Magnez i Aluminium

  • Kolor Purpurowy – Uzyskuje się go dodając do chlorku miedzi związki strontu w odpowiednich proporcjach.

Wewnątrz każdego fajerwerku znajduje się ładunek z solami metalowymi. Ten kolorowy ładunek nosi nazwę: gwiazda. Rozmiar jednego ładunku koloryzującego waha się od ziarnka grochu do pestki śliwki. Gdy fajerwerki zostaną wystrzelone w powietrze, lont powoli spala się i gdy dociera do zapalnika — następuje eksplozja, która jednocześnie podpala ukryte w fajerwerku gwiazdy i rozrzuca je na boki. Oczywiście szczegóły działania tego mechanizmu różnią się w zależności od konstrukcji danego fajerwerku.

Teraz skoro już rozumiecie podstawy tego, skąd biorą się kolory fajerwerków, czy domyślacie się jaki kolor jest najtrudniejszy do uzyskania? Zanim Ci powiemy, postaraj się zgadnąć samemu. Gotowy?

Jeżeli powiedziałeś „niebieski” – to dobrze trafiłeś. Niebieski jest najtrudniejszym kolorem do stworzenia. Jak już pisaliśmy, kolor ten powstaje dzięki spalanemu chlorkowi miedzi. W tym celu eksplozja fajerwerku musi przekazać gwiazdom – czyli ładunkom kolorystycznym wysoką temperaturę. By uzyskać ten efekt, producent fajerwerków musi dokładnie wykonać kompozycję chemiczną i konstrukcję petardy, dzięki której temperatura, jaka wytworzy się w trakcie eksplozji — uzyska wystarczający poziom, potrzebny do spalenia chlorku miedzi.