Sztuczne ognie, czyli krótka historia fajerwerków
Oglądając pokaz pirotechniczny pełen kolorowych i jasnych eksplozji, możemy odnieść wrażenie, że fajerwerki i sztuczne ognie to wynalazek współczesnej cywilizacji. I chociaż stosowane dziś profesjonalne fajerwerki różnią się znacznie od swoich pierwowzorów, to pierwsze fajerwerki powstały ponad 2000 lat temu! Zobacz, jak w skrócie wygląda historia fajerwerków!
200 p.n.e.: Wszystko zaczęło się w starożytnych Chinach. Pierwsze przesłanki na temat fajerwerków, mówią o chińskim kucharzu, który przypadkowo wsypał saletrę do ognia w trakcie przygotowywania posiłku. Co prawda saletra szybko się spaliła, tworząc kolorowy i migoczący płomień, ale gdy została uprzednio wsypana i zamknięta w bambusowej rurce – wybuchła po wrzuceniu bambusa do ognia. Chińczycy początkowo wierzyli, że fajerwerki mają moc wypędzania złych duchów, oraz przynoszenia szczęście, dlatego stały się one nieodzowną częścią w trakcie różnego rodzaju świąt i celebracji.
Lata 600 – 900: Chińscy alchemicy dostrzegają potencjał w tradycyjnych fajerwerkach i szukają sposobu, by je udoskonalić. Łączą ze sobą siarkę, saletrę i węgiel tworząc pierwsze profesjonalne fajerwerki. Im większa zawartość tlenu w saletrze, tym większa eksplozja. Wkrótce, siła fajerwerków stała się na tyle duża, że zaczęto rozważać ich militarystyczne zastosowanie. Do wybuchowej mieszanki sztucznych ogni, dodano — wynaleziony również przez Chińczyków — proch strzelniczy, oraz drobne skały i odłamki metalu, by stworzyć pierwszą wybuchową broń.
Rok 1295: Wenecki kupiec i podróżnik Marco Polo powraca do Europy z dalekich podróżny do chin i przynosi ze sobą fajerwerki, jak również porcelanę, przyprawy i inne ekscytujące rzeczy.
Lata 1400 – 1500: Renesans — czas niezrównanych postępów w sztuce, nauce i literaturze. Powstają pierwsze sztuczne ognie. Włoscy inżynierowie tworzą własne fajerwerki i odkrywają spalanie sproszkowanych metali i węgla w otwartych próbówkach, uzyskując tym samy wachlarze kolorowych iskier. Pokazy pirotechniczne stają się symbolem statusu wśród elit. Ma to miejsce do tego stopnia, że fajerwerki i sztuczne ognie stają się nieodzownym elementem podczas koronacji!
Lata 1730 -1777: Tanie fajerwerki dla ludu! W Anglii fajerwerki stają się rozrywką dostępna dla zwykłych ludzi. Koloniści zabierają je ze sobą na podbój Ameryki. Gdy amerykanie świętują swój pierwszy dzień niepodległości fajerwerkami i tworzą kontynuowaną do dziś tradycję profesjonalnych pokazów pirotechnicznych 4 lipca.
Lata 1830: Włoscy pirotechnicy dodają kolor do fajerwerków dzięki chlorowanemu proszkowi i solom metalicznym: stront, bar, miedź i sód. Zastosowany przez nich chloranu potasu jako utleniacza sprawiło, że barwy stały się jeszcze jaśniejsze.
Fajerwerki przeszły daleką drogę, od bambusowych rurek z saletrą po profesjonalne fajerwerki o niezwykłej mocy eksplozji, oraz bezpieczne zestawy do samodzielnego odpalania. Fajerwerki towarzyszą nam od ponad 2000 lat i z pewnością będą towarzyszyć nam w przyszłości.