Jak zarobić na fajerwerkach?
Wiosną stroiki, bazie i koszyczki. Na początku października akcesoria na Halloween. Później znicze i zapałki, a z początkiem grudnia choinki i ozdoby. Ludzie uwielbiają sezonowe produkty i rok w rok je kupują. Dzieje się tak ku uciesze sprzedawców, którzy zaopatrują swoje stoiska w nowe, sezonowe gadżety. Posiadanie u siebie większej ilości i lepszych jakościowo produktów niż sąsiad ze stanowiska obok jest motywem napędzającym działanie. Pojawia się jednak pytanie: co zrobić, żeby móc legalnie sprzedawać wyroby z końca grudnia – fajerwerki?
Fajerwerki amatorskie – czyli jakie?
Fajerwerki amatorskie to generalnie takie, których może używać każdy. Przeciętny Kowalski (jeśli oczywiście nie należy do jednej z dwóch grup osób, którym sprzedawać nie wolno, ale o tym później) może kupić fajerwerki amatorskie. A kto może mu je sprzedać?
Na sprzedaż tego typu produktów nie jest konieczna zgoda wojewody. Wyroby pirotechniczne widowiskowe, oznakowane znakiem CE, mogą być sprzedawane na podstawie wpisu do działalności gospodarczej (w przypadku osób fizycznych) lub wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku osób prawnych).
Jakie wymogi trzeba spełnić?
Nie jest jednak tak, że wystarczy złożyć wniosek o wpis do ww. instytucji i już – każdy może postawić przed domem budkę i sprzedawać fajerwerki. Na sprzedawcach spoczywają pewne obowiązki, takie jak:
– sprawdzenie, czy opakowania zbiorcze i jednostkowe nie są uszkodzone;
– sprawdzenie etykiet pod kątem obecności instrukcji obsługi, danych producenta lub importera oraz oznakowania CE;
– zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzeń i zasadami postępowania z takowymi w uszkodzonych opakowaniach;
– zapoznanie się z przepisami i ograniczeniami dotyczącymi sprzedaży;
– przestrzeganie regulaminu obowiązującego w miejscu pracy
Oprócz tego sprzedawcy oraz magazynierzy powinni posiadać aktualne zaświadczenia o szkoleniu BHP i ppoż.
Gdzie można sprzedawać fajerwerki – stoisko
Sprzedaż wyrobów powinna odbywać się na wyodrębnionych do tego celu stoiskach, bez możliwości sprzedaży samoobsługowej. Jeśli zaś chodzi o zagrożenie pożarem, miejsce sprzedaży fajerwerków powinno być wyposażone w co najmniej dwie gaśnice pianowe o minimalnej 6-litrowej pojemności środka gaśniczego oraz w koc gaśniczy.
Na terenie obiektu handlowego, jak i przylegającego do niego parkingu, nie można demonstrować działania materiałów pirotechnicznych. Zabronić się także powinno tego, za pomocą tablicy ostrzegawczej, klientom. Oprócz tego zabronione jest sprzedawanie fajerwerków dwóm grupom osób – niepełnoletnim oraz nietrzeźwym. Takie znaki także powinny być dobrze widoczne.
Gdzie można przechowywać fajerwerki – magazyn
W sklepach, zapleczach i magazynach można przechowywać do 1000 kilo materiałów pirotechnicznych. W sklepach powinny być przeznaczone do bezpośredniej, stałej sprzedaży, na zapleczach ich celem jest zapewnienie jej ciągłości – więcej niż to konieczne przechowywać nie wolno.
Ostatnim miejscem są obiekty doraźnej, okolicznościowej sprzedaży. Fajerwerki nie powinny być tam przechowywane dłużej niż 21 dni w roku i może ich być maksymalnie 300 kilo.
Co wydaje się logiczne – w strefie ochrony nie można dopuścić do używania otwartego ognia, palenia tytoniu i przeprowadzania prac spawalniczych. Nie wolno także gromadzić i przechowywać materiałów palnych, innych niż wynikające z wyposażenia obiektu handlowego.
To buy or not to buy
Czy warto sprzedawać fajerwerki? Czy jest to biznes, na którym można zarobić, jeśli posiada się już stoisko z innymi produktami, takimi jak owoce, ubrania, czy artykuły sezonowe? Wymogi do spełnienia nie są zbyt restrykcyjne, a zainteresowanie przed Sylwestrem z roku na rok nie maleje. Warto jest więc zapoznać się z ofertą producenta.
A jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób przechowywać fajerwerki, które zostały Ci po okresie noworocznym, przeczytaj: