kiedy można strzelać petardami

Spis treści

Kiedy można strzelać petardami? Legalne strzelanie fajerwerkami

Sylwester i Nowy Rok tuż tuż. Pamiętaj jednak, by kupować i strzelać legalnie, inaczej możesz wpaść w tarapaty. Kiedy można strzelać petardami? Przeczytaj wpis i sprawdź.

Czy pokaz pirotechniczny jest legalny tylko 31 grudnia i 1 stycznia?

Strzelanie fajerwerkami w miejscach publicznych jest legalne tylko 31 grudnia i 1 stycznia. 

Kiedy można strzelać petardami, fajerwerkami na terenie prywatnym?

Zgodnie z polskim prawem używanie produktów pirotechnicznych na terenach prywatnych dozwolone jest przez cały rok za zgodą zarządcy terenu. 

Na terenie własnym można strzelać od godziny 6 do 22 przez cały rok.

Jeśli pokaz profesjonalny realizowany jest na czyjeś zlecenie, to podczas takiego wydarzenia należy stosować się do wytycznych.

Zgodnie z polskim prawem używanie produktów pirotechnicznych w inne dni grozi karą

Zgodnie z polskim prawem i zasadami bezpieczeństwa Sylwester i Nowy Rok to jedyne okazje kiedy można korzystać z fajerwerków w miejscach publicznych.

Pamiętaj jednak, że za korzystanie z nich w nieodpowiedni sposób grozi kara. Chodzi o mandat w wysokości 500 zł, jednak dotyczy to używania fajerwerków w sposób, który zagraża innym i wpisuje się w ramy “czynu chuligańskiego” np. rzucanie komuś pod nogi. 

Korzystanie z petard zgodnie z zasadami nie narażą nikogo na kary finansowe.

Zakaz sprzedaży – Kto może kupować petardy i fajerwerki?

Fajerwerki to legalny wyrób dopuszczony do sprzedaży w Polsce, jednak wybierając je, należy upewnić się, czy posiadają oznakowanie CE. Powinno być ono dobrze widoczne na opakowaniu. Oznakowanie wyrobu w ten sposób daje bowiem gwarancję, że spełnia on rygorystyczne europejskie normy i jest produktem bezpiecznym dla konsumenta. 

Według polskiego prawa, wyroby pirotechniczne nie mogą być sprzedawane osobom poniżej 18 roku życia. Z kolei dorośli, którzy mogą legalnie nabyć fajerwerki, każdorazowo powinni zapoznać się z instrukcją obsługi danego produktu, która widnieje na opakowaniu. Opisane są tam zasady bezpiecznego używania poszczególnych wyrobów (ustawienie wyrobu przed odpaleniem, sposób odpalenia, bezpieczna odległość i inne).

Zgodnie z polskim prawem używanie fajerwerków jest możliwe… w bezpiecznym miejscu

Korzystając z fajerwerków, należy zawsze wybrać odpowiednie miejsce – na zewnątrz, z daleka od zabudowań oraz drzew i linii energetycznych. 

W ramach poczucia społecznej odpowiedzialności zaleca się upewnienie, że w najbliższej okolicy nie znajduje się szpital, dom opieki, schronisko dla zwierząt czy też inne miejsce, którego rezydentom nasza zabawa mogłaby przeszkadzać. 

Pamiętajmy, aby poza odpowiednim doborem otoczenia zwracać szczególną uwagę na grunt, na którym stawiane są wyroby. Wybierajmy równe, twarde, jednolite podłoże. Nie zaszkodzi też zabezpieczyć postawionego na ziemi produktu ze wszystkich stron, na przykład przy użyciu kamieni czy worków z piaskiem.

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

  • Przy odpalaniu lontu należy zwrócić uwagę, by podpalić sam jego koniec. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że czas na oddalenie się od produktu przed wybuchem będzie optymalny. 
  • Należy również zapamiętać, żeby nigdy nie nachylać się nad wyrobem pirotechnicznym! 
  • Po odpaleniu wyrobu pirotechnicznego należy niezwłocznie oddalić się na odległość co najmniej kilku metrów (zależnie od klasy wyrobu), zaś pozostali widzowie powinni zachować dystans minimum 25 metrów – to z takiej odległości pokaz będzie najbezpieczniejszy i najlepiej widoczny.  
  • Jeśli jakikolwiek produkt nie ulegnie detonacji, należy odczekać 15 minut, zanim podejdzie się do wyrobu, a następnie zanurzyć go w wodzie. Tylko to da stuprocentową gwarancję, że wadliwy artykuł nie zacznie działać samodzielnie po czasie. 
  • Zakazane jest również podejmowanie jakichkolwiek prób ponownego odpalenia wyrobu, natomiast o problemach z poprawnym działaniem warto niezwłocznie poinformować sprzedawcę. 

Odpalić, ale nie podpalić – Najczęstsze błędy piromaniaków

Przy okazji poruszania kwestii bezpiecznego używania wyrobów pirotechnicznych warto wspomnieć o najczęściej popełnianych błędach.

Co roku docierają do nas informacje o różnego rodzaju wypadkach związanych z używaniem fajerwerków podczas nocy sylwestrowej. Niestety, zdecydowana większość z nich wynika z niewiedzy bądź ignorowania podstawowych zasad obchodzenia się z wyrobem. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z materiałami niebezpiecznymi, tu nie ma miejsca na ryzykowne zachowania – dodaje Marta Smolińska.

Do takich ryzykownych zachowań należy m.in.:

  • pomijanie etapu zapoznania się z instrukcją użycia,
  • używanie wyrobów po spożyciu alkoholu,
  • udostępnianie wyrobów osobom małoletnim,
  • ustawianie baterii na nierównej powierzchni,
  • odpalanie wyrobów pirotechnicznych z ręki (petardy, rakiety, rzymskie ognie),
  • rzucanie odpalonymi wyrobami (petardy),
  • wbijanie rakiet w grunt. 

Kiedy można strzelać petardami – Podsumowanie

Teraz wiesz, kiedy można strzelać petardami oraz kto może je kupować. Jeśli szykujesz się na wystrzałowego Sylwestra, to zapraszamy do naszej oferty.

CTA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Obserwuj nas na:

To też powinno Cię
zainteresować

Zapisz się na
newsletter

Zapisz się za 0 zł i otrzymuj świeże porcje wiedzy o naszej ofercie,
promocjach i nowinach ze świata fajerwerków!