Co znajduje się wewnątrz fajerwerków?

Koktajl chemiczny, który eksploduje w trakcie wybuchu fajerwerku, nie zmienił się tak bardzo od wielu lat. Oczywiście, ulepszono konstrukcję i design samych fajerwerków, a pokazy pirotechniczne stały się o wiele bardziej wyrafinowane — technicy mogą teraz synchronizować wybuchy fajerwerków w rytm piosenek lub tworzyć skomplikowane aranżacje wizualne. Każda hurtownia fajerwerków zaopatrzona jest w wile różnych typów, wzorów i rozmiarów fajerwerków… ale co siedzi w środku?

Czarny proch

Wynaleziona w dziewiątym wieku w Chinach, ta mieszanka azotanu potasu, węgla drzewnego i siarki sprawia, że fajerwerki (oraz pistolety i materiały wybuchowe) również działają. W tradycyjnym fajerwerku zapalony bezpiecznik wywołuje reakcję, rozpalając proszek na dnie skorupy. Gdy azotan potasu płonie, wypuszcza on tlen. O2 pomaga również spalać węgiel i siarkę, wytwarzając gorące gazy, które rzucają fajerwerki w powietrze. Sekundę później, opóźniony lont dociera do środka ładunku, zapalając główną powłokę, aby uwolnić widowisko światła i dźwięku.

Sole metali

Czerwony blask rakiet, gdy fajerwerki wybuchają w powietrzu, to prosta luminescencja. Gdy paletki zawierające sole metali wewnątrz ładunku podgrzewają się, ich elektrony stają się „podekscytowane” i uwalniają nadmiar energii w postaci światła. Ilość energii, którą każda substancja wytwarza w momencie spalenia, determinuje kolor fajerwerku. Chcesz uzyskać czerwony, biały i niebieski efekt fajerwerków? Spali węglan strontu, stop magnezu (nie soli) i chlorek miedzi. W przypadku zieleni, pomarańczy lub żółci użyj chlorku baru, chlorku wapnia i chlorku sodu.

Dekstryna

Dekstryna to produkt skrobiowy często używany do wiązania czarnego proszku i soli metali w paletki, które eksplodują w kolorowe wzory. Ten rozpuszczalny w wodzie, uniwersalny proszek, jest również stosowany jako środek wiążący lub zagęszczający farby, występuje w przetworzonych mięsach czy klejach do kopert.

Papier

Tani, łatwy i przyjazny dla środowiska papier (lub tektura) jest idealnym opakowaniem do muszli fajerwerków. Pali się szybko i pozostawia niewiele pozostałości. Poza tym dobrze łapie gorące gazy, ale łatwo ustąpi miejsca eksplozji. Wewnątrz skorupy gorące gazy szybko się rozszerzają, zwiększając ciśnienie, aż przeleją się przez papier i wytworzą głośny huk. Im bardziej spakowany jest ładunek, tym głośniejsze będzie… BUM!

 

Czy to wszystkie składniki potrzebne do budowy fajerwerku? Może tak… może nie. Szukasz wysokiej jakości profesjonalnych sztucznych ogni? Nasza hurtownia fajerwerków z pewnością ma to czego szukasz!