Latająca hurtownia petard?

hurtownia fajerwerków, drony, fajerwerki

Drony, nie tak dawno były jedynie przedmiotem spekulacji i wizją dalekiej przyszłości, a jednak dziś nie tak trudno zobaczyć Drona na przykład podczas kręcenia weselnego filmu. Odbył się już nawet pierwszy próbny skok spadochronowy z użyciem dużego Drona, a coraz więcej mówi się również o używaniu Dronów do dostarczania paczek pocztowych. Czy można jednak użyć Drona do odpalenia fajerwerków?

 

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, trzeba się zastanowić: dlaczego ktoś miałby chcieć profesjonalne fajerwerki na swoim Dronie? Fajerwerki są fajne, Drony są fajne. Ale czy połączenie obydwu tych rzeczy to nadal dobry pomysł? Mimo że łatwo wyobrazić sobie takie połączenie, fizyka może mieć tutaj kilka obiekcji. Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie, które sprawiają, że tanie fajerwerki + Drony, mogą nie być dobrym pomysłem.

 

Pierwszą rzeczą jest waga. Jeśli ktoś zamieściłby fajerwerki na swoim Dronie, to najprawdopodobniej będą miały one pewną masę. Im bardziej masywne fajerwerki, tym bardziej widowiskowy pokaz fajerwerków. Jednak większa masa oznacza również, że Dron po prostu nie będzie w stanie latać. Tak, istnieją duże Drony zdolne dźwigać ciężkie rzeczy, ale mały i tani Dron ledwo może podnieść swój własny ciężar.

 

Bez wdawania się w niuanse tego, jak działa Dron, jeżeli zostanie on obciążony, nie poderwie się ku górze, lub zużyje na to tyle mocy baterii, że wkrótce spadnie na ziemię, być może, nawet zanim odpali fajerwerki. To jednak nie koniec problemów.

 

Pokaz pirotechniczny z Drona vs. Odrzut

Fajerwerki odpalone z Drona, mogłyby zadziałać tak samo, jak jego napęd odrzutowy. Eksplozja fajerwerku to w końcu rozszerzający się gaz, który popchnie Drona z tą samą siłą, z jaką pośle fajerwerk w przeciwną stronę. Może to nie tylko zaburzyć lot Drona, ale również wpłynąć znacząco na kierunek lotu fajerwerku, zwłaszcza jeżeli fajerwerki odpalane byłby jeden za drugim. Zakończyłoby się to tym, że Dron zacząłby „strzelać” fajerwerkami ku ziemi, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Oczywiście najprawdopodobniej, zanim by się to stało, dron przestałby istnieć po pierwszej eksplozji fajerwerku.

 

Prawdopodobne jest to, że w przyszłości powstaną profesjonalne drony stworzone z myślą o obsłudze eventów, ślubów i innych celebracji, które będą urozmaicać pokazy fajerwerków i odpalać je w bezpieczny sposób. Pozostaje nam jedynie czekać na taki dzień i pamiętać o tym, że fajerwerków należy używać w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, a pokazy fajerwerków zostawić w rękach profesjonalistów.