Płonące byki, wojna kościołów i tanie fajerwerki: czyli najdziwniejsze święta z fajerwerkami!

tanie fajerwerki

Fajerwerki w Polsce kojarzą się głównie z Sylwestrem – w żadne inne święto w naszym kraju nie używa się tylu fajerwerków co na nowy rok. Istnieją jednak na tym świecie różne święta i wydarzenia, podczas których sięga się po fajerwerki znacznie chętniej i w sposób bardziej szalony niż u nas. Oto najbardziej niewiarygodne święta z użyciem fajerwerków:

 

Wojna kościołów czy pokaz fajerwerków?

Co byś powiedział o pomyśle strzelania fajerwerkami w kościół? Choć może się to wydawać szalone i nie na miejscu w Polsce, w nadbrzeżnym miasteczku Vrontados znajdującym się na niewielkiej greckiej wyspie Chios, jest to tradycja. Rouketopolemos, czyli po grecku „rakietowa wojna” to kilkusetletnia i bardzo nietypowa tradycja, która polega na rywalizacji dwóch kościołów — Angios Marcos i Panaghia Ereithiani, które znajdują się zaledwie 400 metrów od siebie. Całe zamieszanie ma miejsce w Wielkanoc i zaczyna się o 20:00, a kończy nawet o 12:00 następnego dnia! W tym czasie zwolennicy jednego kościoła starają się przy pomocy fajerwerków trafić w dzwonnicę drugiego kościoła – a zarazem wygrać bitwę. Oczywiście jak co roku, tanie fajerwerki zapełniają niebo w takiej ilości, że nie sposób ocenić, kto wygrał. Zwolennicy każdego kościoła przypisują zwycięstwo sobie i zgadzają się na rewanż za rok.

 

Płonące byki i tanie fajerwerki

W Meksyku istnieje tradycja, która łamie wszystkie zasady odpowiedzialnego użytkowania fajerwerków. Narodowy Festiwal Pirotechniczny to coroczne święto, które powstało na cześć Jana Bożego, patrona twórców fajerwerków, więc oczywiście obecność fajerwerków jest obowiązkowa! Na czym ono polega? Pośród licznych pokazów fajerwerków, koncertów i tańców wyróżniają się dwie tradycje: castillos i toritos. Ta pierwsza tradycja polega na tworzeniu wysokich na 20+ metrów drewnianych konstrukcji wypełnionych fajerwerkami, które następnie się podpala. Ta druga tradycja polega na tym, że tanie fajerwerki upycha się do byków skonstruowanych z drewna, trzciny i twardego papieru mache, a następnie podpala się je i prowadzi ulicami miasta! Byki są czasami tak duże i tak nafaszerowane fajerwerkami, że płoną i spontanicznie strzelają we wszystkie strony fajerwerkami przez kilka godzin! I wszystko to dzieje się w tłumie ludzi!

 

Jak widać, fajerwerki mogą być nieodłącznym elementem wielu różnych świąt i wydarzeń i kto wie, czy niedługo w Polsce nie powstanie jakieś nowe święto, które dorówna sylwestrowi w pokazie fajerwerków! Jeżeli tak się stanie, mamy jedynie nadzieję, że zasady bezpieczeństwa będą iść w parze z dobrą zabawą i że nasze profesjonalne tanie fajerwerki pomogą w uczynieniu go naprawdę niezapomnianym!