Efekty specjalne – czyli zestawy fajerwerków na koncertach

Eksplozje, błyski, dym, płomienie lub inne efekty pirotechniczne wykorzystywane w przemyśle rozrywkowym są określane jako efekty specjalne. Od zwyczajnego pokazu fajerwerków odróżnia je bliskie położenie urządzeń pirotechnicznych względem publiczności i muzyków. Aby legalnie i bezpiecznie przygotować i używać materiałów pirotechnicznych na koncertach należy uzyskać specjalne przeszkolenie i licencję. Dziś, zestawy fajerwerków są nieodłącznym elementem koncertów. Jakie zespoły słyną z ich upodobania do fajerwerków?

 

Pink Floyd
Pionierzy w wielu różnych aspektach występów na żywo, Pink Floyd mieli niezwykły wpływ na to, jak wyglądają współczesne koncerty. To właśnie ten zespół jako pierwszy przedstawił eksperymentalne pokazy światła, które udoskonalili w podziemnych klubach Londynu. Kontynuując eksperyment, dodali do miksu coraz więcej pirotechniki, razem z niesamowicie dużymi rekwizytami i efektami specjalnymi. Obecność fajerwerków na koncertach można śmiało przypisać właśnie temu zespołowi.

 

Kiss
Wchodząc na scenę muzyczną w latach 70., Kiss szybko zyskał reputację kontrowersyjnych występów na żywo, które ostatecznie stały się stereotypami rocka. Od jaskrawego makijażu i kostiumów po ognisty oddech i plucie krwią, pokazy Kiss są niczym innym jak wizualnymi wydarzeniami, a pirotechnika zawsze była częścią ich show.

 

Rammstein
Niemiecki zespół metalowy Rammstein znany jest z tego, że włącza do spektakli dużą różnorodność materiałów pirotechnicznych, od płonących kostiumów po miotacze płomieni zamocowane na czole. Sam wokalista zespołu, Till Lindemann wykonał jeden ze swoich utworów muzycznych w płonącym płaszczu! Zamiłowanie do pirotechniki tego zespołu sprawia, że czasem członkowie widowni z pierwszych rzędów muszą się wycofać ze względu na przegrzanie wywołane przez miotacze ognia członków zespołu.

 

Gwiazdy, koncerty, pirotechnika sklep

Dziś, każdy występ muzyczny gwiazdy dużego formatu posiada jakąś formę fajerwerków i nie są one utożsamiane jedynie z rockowymi zespołami, które chcą szokować publiczność. Oczywiście, nie każdy performer wchodzi na scenę z miotaczem płomieni w rękach, ale każdemu występowi muzycznemu towarzyszy pokaz fajerwerków. Czemu zestawy fajerwerków są tak popularne wśród artystów? Pomagają one podkreślić wielkość wydarzenia i rozkręcają publiczność, często szokując ją i zachwycając. Dzięki technologi jaka jest dziś dostępna, pokaz fajerwerków nie musi poprzedzać lub zamykać koncert, a być jego częścią. Obsługiwane przez specjalne urządzenia fajerwerki, mogą bez problemu zostać odpalone zgodnie z rytmem piosenki co do ułamków sekundy. Na koncercie Bruno Marsa, który odbył się na festiwalu Open’er w 2018 roku, fajerwerki towarzyszyły wielu jego piosenkom, rytmicznie dopasowując się do kulminacyjnych momentów w jego utworach muzycznych.

 

Dziś trudno sobie wyobrazić duży koncert w plenerze bez jakiejkolwiek formy pokazu fajerwerków. Warto jednak pamiętać, że za tymi fascynującymi pokazami pirotechnicznymi, stoją licencjonowani profesjonaliści, którzy dbają nie tylko o efektowny pokaz, ale i o bezpieczeństwo artystów i publiczności.