9 rzeczy, których nie wiesz o fajerwerkach!

pokaz pirotechniczny

Pokazy pirotechniczne i kolorowe błyski fajerwerków od stuleci zachwycają widownie na całym świecie. Następnym razem, gdy profesjonalne fajerwerki rozświetlą niebo, sam możesz zabłysnąć kilkoma ciekawostkami na temat fajerwerków, dzięki znajomości tych 10 faktów:

1 – Wynalazek fajerwerków doprowadził do wynalezienia broni pirotechnicznej — a nie odwrotnie.

Gdzieś pomiędzy latami 600 a 900, chińscy alchemicy przypadkowo zmieszali saletrę (lub azotan potasu) z siarką i węglem, nieumyślnie odkrywając pierwszą recepturę chemiczną na strzelniczy proch. Legenda głosi, że proch powstał jako efekt uboczny poszukiwań eliksiru wiecznego życia i młodości – w czym nie trudno dostrzec domieszkę ironii.

2 – Zastanawialiście się może, skąd profesjonalne fajerwerki biorą swoje żywe barwy?

Kolor fajerwerków uzyskiwany jest poprzez spalanie się różnego rodzaju soli metali, które w znajdują się wewnątrz fajerwerki bomby. Kolor czerwony – Stront, Kolor zielony – Bar, Kolor żółty – Sód, Kolor Niebieski – Miedź /Chlorek Miedzi, Kolor Srebrny – Magnez i Aluminium.

3 – To, co odkryli Chińczycy, udoskonalili Włosi.

Kolory uzyskiwane przez sole metali dodali właśnie Włosi, którzy również stworzyli pierwsze baterie zdolne do wystrzeliwania fajerwerków znacznie dalej. Fajerwerki nie należały jednak do tanich i swego czasu były symbolem bogactwa, a różne wpływowe rodziny prześcigały się w pokazach pirotechnicznych.

4 – Pierwszymi, którzy zaczęli nadużywać sztucznych ogni byli…

Amerykanie. Częste używanie hukowych fajerwerków do straszenia się i żartów doprowadziło w 1731 roku do powstania pierwszych przepisów zakazujących ich użycia w określonych godzinach.

5 – Niektóre fajerwerki podróżują nawet z prędkością 240 km/h.

Pamiętaj o tym, jeżeli komuś w Twoim towarzystwie wydaje się, że po odpaleniu fajerwerków w nieprawidłowy sposób, zdąży w razie czego szybko „odskoczyć”.

6 – Pokaz pirotechniczny godny Mistrza

Pokazy pirotechniczne wywarły na Królowej Elżbiecie I, tak duże wrażenie, że stworzyła ona oficjalną dworską pozycję „Brytyjskiego Mistrza Fajerwerków”, podczas gdy Krój Jakub II nadał tytuł rycerski swojemu mistrzowi fajerwerków.

7 – Światowa hurtownia fajerwerków

Większość fajerwerków sprzedawanych dziś, pochodzi z kraju, w którym powstały – z chin. Dokładnie 88.1% wszystkich sprzedawanych na świecie fajerwerków powstaje właśnie tam. Chiny eksportują fajerwerki warte 732 milionów dolarów… Rocznie.

8 – Fajerwerki bomby i huki!

Fajerwerki mogą być budowane tak, by tworzyć różnego rodzaju huki, piski i syczenia zamiast wizualnych pokazów. Jeden z tego typu fajerwerków jest wykorzystywany nawet przez wojsko, gdyż brzmi dokładnie tak samo, jak seria wystrzałów z broni palnej i może być używany do tworzenia dywersji – zmylenia przeciwnika co do pozycji i liczebności żołnierzy.

9 – Największy pokaz pirotechniczny

Największy pokaz sztucznych ogni (według księgi rekordów guinnessa) składał się z 810,904 sztuk sztucznych ogni i został osiągnięty podczas Obchodów Nowego Roku w 2016, na Filipinach. Pokaz trwał 1 godzinę 1 minuty 32,35 sekundy i odbył się w trakcie deszczu!