Pozwolenie na fajerwerki na weselu

O fajerwerkach wiadomo dwie rzeczy: że pokaz fajerwerków świetnie prezentuje się na weselu oraz że zgodnie z prawem fajerwerków można używać samodzielnie jedynie 31 grudnia i 1-wszego stycznia, więc jak obydwie te rzeczy są prawdziwe?

Sylwester nie jest jedynym dniem, w którym można dokonać własnego pokazu fajerwerków, ale jest po prostu jedynym dniem, w którym taki pokaz — z jednoczesnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa — można wykonać bez ubiegania się o stosowne pozwolenie. Jeżeli zakupiłeś zestawy do samodzielnego odpalania i masz ochotę na własny pokaz pirotechniczny lub zamówiłeś profesjonalny pokaz fajerwerków, wciąż możesz sobie na niego pozwolić. O ile spełnisz odpowiednie warunki i odpowiednio wcześnie złożysz stosowne podanie.

Jak uzyskać pozwolenie na pokaz pirotechniczny?

Pierwszym krokiem jest wybór miejsca. Pokaz fajerwerków na terenie publicznym odpada. Na takie pozwolenia mogą sobie pozwolić organizatorzy dużych eventów i koncertów. Osoby prywatne nie mają co liczyć, że postrzelają sobie np. w parku. Teren prywatny daje już jednak możliwości manewru. Jeżeli należy do ciebie, tym lepiej, jeżeli do kogoś innego potrzebne będzie pozwolenie od właściciela działki.

Drugim krokiem jest złożenie wniosku do Urzędu Miejskiego o uzyskanie pozwolenia na pokaz fajerwerków. Należy w nim zawrzeć takie informacje jak data i godzina planowanego pokazu, opis jego okoliczności, liczba planowanych do użycia fajerwerków i co ważne ich typ i rodzaj (bateria, sztuczne ognie, raca itd.). Wniosek należy wypełnić i dostarczyć do sekretariatu Urzędu Miejskiego oraz uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 zł za wydanie decyzji administracyjnej.

Warto zauważyć, że im skromniejszy i lepiej przygotowany i opisany pokaz, tym większe szanse na uzyskanie pozwolenia. Oczywiście nie ma gwarancji na uzyskanie pozwolenia, gdyż zawsze zależy ono od urzędnika państwowego, na jakiego trafimy. Istnieje jednak łatwiejsze rozwiązanie.

Pokazy pirotechniczne dla firm i osób prywatnych

Profesjonalne firmy zajmujące się organizacją pokazów pirotechnicznych posiadają z racji swojego zawodu liczne pozwolenia na tego typu pokazy i oferują przede wszystkim dwie korzyści w kwestii uzyskania pozwolenia. Po pierwsze firma taka zabierze zmartwienie walki o zezwolenie z Twojej głowy, a po drugie zdecydowanie łatwiej będzie jej takie pozwolenie uzyskać, ze względu na spełnienie wysokich standardów bezpieczeństwa i doświadczanie w obchodzeniu się z fajerwerkami.