Fajerwerki na weselu – czy potrzebne pozwolenie?

Sylwester nie jest jedynym dniem, w którym można dokonać własnego pokazu fajerwerków(z wyłączeniem województw w których obowiązuje zakaz), ale jest po prostu jedynym dniem, w którym taki pokaz — z jednoczesnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa — można wykonać mimo obowiązujących zakazów. Jeżeli zakupiłeś zestawy do samodzielnego odpalania i masz ochotę na własny pokaz pirotechniczny lub zamówiłeś profesjonalny pokaz fajerwerków, wciąż możesz sobie na niego pozwolić.

Pokaz pirotechniczny – wybór miejsca

Pierwszym krokiem jest wybór miejsca – pamiętaj że bezpieczeństwo jest najważniejsze, postaraj się odpalać fajerwerki w odległości min. 50 metrów od publiczności, zadbaj o otoczenie – w pobliżu nie mogą znajdować się łatwopalne przedmioty lub zabudowania zabudowania. Osoby prywatne nie mają co liczyć, że postrzelają sobie np. w parku. Teren prywatny daje już jednak możliwości manewru. Jeżeli należy do ciebie, tym lepiej, jeżeli do kogoś innego potrzebne będzie pozwolenie od właściciela działki.

Zapamiętaj! zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksem wykroczeń art. 51 (Dz.U. z 2013 poz. 482) – o zakłóceniu ciszy nocnej, pokaz musi się odbyć przed godziną 22.00 – jeśli wykonasz pokaz po tej godzinie możesz spodziewać się kosztownych kar finansowych.

Pokazy pirotechniczne dla firm i osób prywatnych

Jeśli pokaz będzie wykonywany przez profesjonalną firmę pirotechniczną to w jej obowiązku będzie wykonanie całej niezbędnej dokumentacji pokazowej oraz przesłanie jej do odpowiedniej jednostki straży pożarnej, policji a w przypadku bliskiej odległości do lotniska również do urzędu lotnictwa cywilnego.
Twoje zadanie będzie polegało na uzyskaniu pisemnej zgody od właściciela terenu na zajęcie terenu w celu wykonania pokazu pirotechnicznego, oraz teren musi spełniać odpowiednie warunki techniczne tak żeby wynajęta przez Ciebie firma mogła bezpiecznie wykonać pokaz.